• Cztery zielone linie

Czas najlepszym nauczycielem … – uroczyste obchody 100 – lecia Szkoły Podstawowej w Kraszewie, 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i Dożynek Gminno – Parafialnych

9 września 2018 roku świętowaliśmy 100 – lecie Szkoły Podstawowej w Kraszewie połączone z obchodami 100 – lecia Niepodległości Polski i Dożynkami Gminno – Parafialnymi. Ta wyjątkowa okazja zgromadziła nie tylko uczniów, nauczycieli i rodziców, ale również absolwentów i emerytowanych  nauczycieli. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraszewie – Stanisław Studziński, który powitał w imieniu Wójta Gminy Ojrzeń – Pana Zdzisława Mierzejewskiego i Proboszcza Parafii ks. Józefa Deptuły zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych.

Uroczysta msza św. polowa rozpoczęła się o godz. 1130. Podczas nabożeństwa nastąpiło uroczyste przekazanie przez starostów chleba dożynkowego Wójtowi Gminy Ojrzeń i wniesienie wieńca dożynkowego oraz wieńców przygotowanych własnoręcznie przez seniorów z Dziennego Domu Senior+. Został również odczytany list Premiera Polskiego Rządu Pana Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników w dniu święta plonów. Piękną oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół Moja Rodzina, który tworzy prawdziwa rodzina – Państwo Aldona i Artur Wiśniewscy i ich dorosłe dzieci.

Po mszy św. Wójt Gminy Ojrzeń podziękował za chleb z tegorocznych zbiorów, który stanowi symbol trudu i jest owocem mozolnej pracy rolników. Życzył również, aby dożynkowy chleb stał się symbolem pomyślności mieszkańców Gminy Ojrzeń. Rolników zachęcał do korzystania z nowych możliwości i szans. Na koniec życzył wszystkim uczestnikom uroczystości i ich rodzinom zdrowia  i pomyślności. Po wystąpieniu Pana Wójta głos zabrała Pani Natalia Januszkiewicz z Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie, która podziękowała za zaproszenie do udziału w obchodach tak istotnej dla Szkoły i Gminy uroczystości. Po przemowach zaproszonych gości nadszedł czas na prezentację części artystycznej poświęconej obchodom 100- lecia Szkoły Podstawowej w Kraszewie.

100 lat funkcjonowania szkoły to doskonały czas do wspomnień i refleksji. W ten nastrój wprowadził zebranych gości Dyrektor Szkoły – Pan Stanisław Studziński. Następnie Pani Monika Grzymkowska zaprezentowała historię placówki, a o szkole słowem i pieśnią opowiedzieli uczniowie w programie artystycznym zatytułowanym Czas najlepszym nauczycielem. Uświadomił on wszystkim, że dopiero z perspektywy czasu doceniamy szkołę. Prowadzący – P. Zagórska, K. Gawlińska i K. Świtalski zadbali o to, aby zebrani goście przenieśli się w czasie do dawnych lat szkolnych. Do wspomnień skłaniała również doskonale przemyślana scenografia: zegar wyznaczający ważne daty ze 100- letniej historii szkoły, wystawa kronik szkolnych oraz tablica ze zdjęciami uczniów i nauczycieli. Zaprezentowane wiersze i utwory muzyczne pozwoliły wszystkim przenieść się w szkolne mury, do lat młodości.

Uczniowie w swoim programie pamiętali również o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Występujący podkreślili, że Bóg, honor i Ojczyzna od zawsze stanowiły i stanowią nadal fundament nauczania i wychowania w szkole. Radość oraz wdzięczność dla tych, którzy walczyli o wolność oraz tworzyli naszą szkołę pięknie wyrazili uczniowie kl. IV i V w układzie choreograficznym z flagami. Podczas części artystycznej wszyscy zgromadzeni mogli również posłuchać niezwykłej recytacji wiersza K. I. Gałczyńskiego Rozmowa liryczna, a także obejrzeć pokaz kwiatów połączony z recytacją, który przygotowali najmłodsi uczniowie szkoły. Świetnym podsumowaniem uroczystości był utwór A. Wyszkoni Biegnij przed siebie w wykonaniu uczennicy klasy III gimnazjum mówiący o tym, że należy szanować przeszłość, ale również z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Tak istotną dla lokalnej społeczności uroczystość uświetniły występy wokalne Pani Agnieszki Sztabnik – Baran, która zaprezentowała zebranym pieśni patriotyczne. Uczestnicy uroczystości mogli również podziwiać występ zespołu Pod Lipką pod batutą Pana Jana Nowotki, a także wspomnianego wcześniej zespołu Moja Rodzina. Swoje umiejętności wokalne zeprezentowali również seniorzy z Dziennego Domu Senior+. Na scenie pojawili się także uczniowie z drużyny Karate Kyokushin pod kierunkiem Pana Adama Miśkiewicza.

Po części oficjalnej – artystycznej przyszedł czas na degustację potraw i wspólną zabawę, której muzyczną oprawę zapewnił Zespół FACT z Ciechanowa.

Uczestnicy uroczystości mogli tego dnia korzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Były to m.in. stoiska promocyjne Urzędu Gminy Ojrzeń, Banku Spółdzielczego w Raciążu, firmy LUWIX. Bezpłatnie serwowano napoje, lody, swojskie wyroby, pyszne pierogi, ciasta i produkty z grilla CEDROBU oraz inne specjały przygotowane przez mieszkańców wsi Grabówiec i Trzpioły oraz seniorów z Dziennego Domu Senior+. Dla  najmłodszych przygotowano dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy oraz inne animacje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dla wszystkich przewidziany był popcorn i wata cukrowa.

Komentowanie jest wyłączone.