• Cztery zielone linie

Ekologiczny Piknik Rodzinny – relacja

W czwartek, 14 września 2023 roku w godz. 10.00 – 14.00, na terenie boiska Orlik w Ojrzeniu odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez Gminę Ojrzeń i Szkołę Podstawową w Ojrzeniu. Zadanie pn. „Jesteśmy EKOlogiczni” zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Minister Klimatu i Środowiska – Anna Moskwa. W pikniku uczestniczyło około 500 osób. Byli to  uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych z terenu Gminy Ojrzeń, pracownicy Urzędu Gminy oraz rodzice i mieszkańcy gminy. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Kamil Bortniczuk – Ministra Sportu i Turystyki oraz Pani Anna Cicholska – posłanka na sejm RP.

Organizacja Ekologicznego Pikniku Rodzinnego miała na celu kształtowanie postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska, pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie Gminy Ojrzeń.

Przez cały czas trwania pikniku działało 11 stanowisk, obsługiwanych przez 8 animatorów. Uczestnicy pikniku sadzili rośliny antysmogowe, robili bomby nasienne, pogłębiali wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, segregowali odpady, wykonywali ekologiczną biżuterię, rozwiązywali zagadki i zadania o tematyce ekologicznej. Profesjonalnie zaopatrzone stoiska zachęcały do poznawania przyrody i jej potrzeb. Do dyspozycji były również okulary VR, piękna i ukwiecona ramka fotograficzna, maxi gra planszowa oraz puzzle. Oprócz tego przez cały czas trwania pikniku odbywały się zabawy z animatorem oraz konferansjerem, a na zmęczonych, spragnionych i głodnych czekały strefa relaksu i poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Ciechanów, gdzie poprzez gry i zabawy można było poszerzyć wiedzę na temat lasów i ich mieszkańców.

Niezwykle ważną i wzruszającą częścią pikniku był spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu oraz Koncert Piosenki Ekologicznej w wykonaniu uczniów szkół podstawowych z tereny naszej gminy.

W czasie wydarzenia rozstrzygnięto również Gminny Konkurs Plastyczny „Gmina przyjazna środowisku” oraz Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy „Młodzi Ekolodzy”. Uroczystego wręczenia nagród dokonali Pani Poseł A. Cicholska, Pan Minister K. Bortniczuk i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ojrzeniu I. Ostrowska.

Poprzez udział w pikniku mieszkańcy gminy wzmocnili swoją postawę proekologiczną.

Realizacja zaplanowanych działań (m.in. warsztatów, konkursów, zabaw ekologicznych) przyczyniła się do:

– poszerzenia wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska,

– wdrożenia nowych, trwałych nawyków i zachowań ekologicznych (m.in. segregowania odpadów, używania energooszczędnych żarówek, kupowania energooszczędnych sprzętów, ograniczenia zużycia plastiku, tworzenia kompostowników, oszczędzania wody i energii),

– zwiększenia świadomości uczestników pikniku o ich wpływie na środowisko (zapobieganie zanieczyszczaniu powietrza, recykling, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, uprawa roślin antysmogowych, wybór ekologicznych produktów i wspieranie lokalnych producentów),

– wzrostu motywacji do działania na rzecz ochrony środowiska,

– włączenia lokalnej społeczności w działania dla dobra środowiska.

Organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia pod nazwą Ekologiczny Piknik Rodzinny „Jesteśmy EKOlogiczni” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 30 000 zł.

www.wfosigw.pl

https://www.facebook.com/wfosigw.w.warszawie

Komentowanie jest wyłączone.